Tebord, gustavianskt, Marieberg
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
TEBORD, gustavianskt stockholmsarbete, tillverkat vid Marieberg, bricka av fajans med dekor i rosa camaieü av pastoralt landskap med herde och herdinna, kanten med bandfläta och illusorisk kannelering, sengustavianskt originalställ fanerat med mahogny, lister och beslag i mässing, kortsidor med ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben krönta med guttæ, avslutande fothylsor med hjultrissor, märkt med rödkrita N: 224, höjd 75, 89 x 61 cm, brickan med lagningar och retuscher
PROVENIENS:
Enligt uppgift prinsessan Sophia Albertina av Sverige, abbedissa av Quedlinburg (1753-1829)
1055
2020-12-09