Tebord, rokoko, Rörstrand
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
TEBORD, stockholmsarbete i rokoko, tillverkat vid Rörstrand, bricka av fajans med dekor i sepia av molnskyar, rocailler, ströblomster och fågel, kanten med blomsterfestonger, märkt Rörstrand 11/7 67 C.E.B., ställ av bonad björk, svängda ben med avslutande fotbeslag i förgylld mässing, höjd 73, 87 x 59 cm, brickan med lagningar och retuscher, stället med smärre lagningar
1130
2020-12-09