Torchèré, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
TORCHERE, sengustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs art, träskuren dekor och pastellage, förgylld, bas på tripod med tassfötter, klockformad fot med dekor av växtornamentik, bladhölstrat skaft med vriden pelare, tazzaformad avslutning med kannelerad undersida, höjd 170,5 cm, smärre dekorskador, lagningar, kompletterad bottenplatta
LITTERATUR:
Bo Vahlne: Nyinredningen av Rosersbergs slott 1797-1818, Stockholm 1988, sidan 242f jämför gueridon utförd av Pehr Ljung på 1790-talet i H.M. Konungens samlingar
1134
2020-12-09