Trädgårdsstaty, Venus Pudica
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
TRÄDGÅRDSSTATY, 1800-talets tredje kvartal, möjligen firma Durenne, Frankrike, Venus Pudica efter Antiken, bemålat gjutjärn, höjd 111 cm, färgbortfall
PROVENIENS:
Inköpt på 1960-talet hos Bertil Ljunggrens Antikhandel, Stockholm, enligt uppgift skulle skulpturen härröra från något av upplandsbruken
1173
2020-12-09