Vapensköldar, Johanniterorden
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
VAPENSKÖLDAR för JOHANNITERORDEN, två stycken, Preussen 1700-talets första hälft, målade vapensköldar med inskriptioner, "Herr Carl Gustav von Münchow ward züm Ritter Geschlagen, den. 26 Octob. 1735" samt "Herr Friederich von Görne ward zum Ritter geshlagen, den: 17 Augusti. 1736.", 67,5 x 47,5 respektive 68 x 50 cm, slitage, ställvisa skador och lagningar, ena listverket kompletterat
1210
2020-12-09