Agnes De Frumerie, skål, 1930, pâte-de-verre
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
AGNES DE FRUMERIE, skål, 1930, pâte-de-verre, reliefdekor av simmande kvinnofigurer, fiskar och najader i blått mot gul fond, signerad A de F. 1930, höjd 9, diameter 15 cm, nagg vid fotringen
HISTORIK
Agnes de Frumerie (1869-1937), skulptris, keramiker och glaskonstnärinna. Studerade vid Tekniska skolan i Stockholm tills hon antogs vid konstakademin 1886. Hon fick ett resestipendium till Paris 1892-96, kom dock att stanna kvar förutom ett kortare uppehåll i Sverige under första världskriget, tills hon flyttade hem igen 1923. De Frumerie lärde sig pâte-de-verretekniken i Paris. Vid hemkomsten satte hon upp en egen studio i sin villa, Åsaborg, i Hindås. Hon utförde själv samtliga moment i tillverkningen och är en av de första verksamma studioglaskonstnärerna i Sverige.
220
2015-10-20