Albert Bernhard Önstad, Dansrestauranten
Klubbat för:
44000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALBERT BERNHARD ÖNSTAD
1895-1981
Dansrestauranten
Signerad och daterad A B nh. Nilsson -23. Olja på pannå, 50 x 60 cm.
Utförd i Dresden 1923
.
Året är 1923 och den unge konstnären Bernhard besöker Dresden i Weimerrepublikens Tyskland. Stadens medelklass flyr undan en verklighet av kris och hyperinflation på danshallarna. De lever här och nu, för dagen. Svensken på studieresa i mellankrigstidens Europa har startat sökandet i sitt konstnärskap. I likhet med Dardel och Jolin tar han intryck av de franska naivisterna och utvecklar ett måleri präglat av stor färgkänsla och symbolik.
.
Målningen Dansrestauranten sjuder av livsglädje. Som betraktare kan vi med lite fantasi höra när orkestern spelar och se hur dansparen tar ut svängarna. Blicken fastnar sedan vid paret till höger mitt i bilden som konstnären fokuserar på. Hon sitter i hans knä och lutar kärleksfullt huvudet bakåt.
.
Det är endast under ett fåtal år på 1920-talet som Bernhard låter sin naiva stil blomma ut innan han fortsätter sitt sökande och byter efternamn från Nilsson till Önstad. Dessa tidiga verk är sällsynta på auktionsmarknaden.
377
2015-10-21