Alf Wallander, kåsös, Giöbbels verkstäder 1900
Klubbat för:
33000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ALF WALLANDER, kåsös, Giöbbels verkstäder 1900, ek med skurna detaljer, originalsitsar i grön sammet med röda och gula broderier samt läderremmar medföljer, signerad C 1875 W 1900, höjd 75 cm, längd 110 cm, originalklädseln avtagen men medföljer
PROVENIENS
Beställd till Carl A Wahlin från döttrarna Wera, Elsa, Orla och Aina 8 dec 1900. Döttrarna tillverkade och broderade sitsarna efter Wallanders ritning. Broderiet lagat 1970 av dottern Wera.
HISTORIK
Från år 1898 använde Alf Wallander Giöbbels verkstad för att tillverka de möbler som han ritade. Perioden fram till 1902 präglades av kraftigt skulpturerade möbler men möblerna som krävde ett avancerat hantverk blev ofta för dyra och Wallander slutade stegvis med denna typ av möbler. Därför måste auktionens möbel anses som viktig och mycket ovanlig.
LITTERATUR
Kåsösen avbildad i Nyström, Bengt, Konsten till industrin: två formgivare från sekelskiftet -- Alf Wallander och Gunnar G:son Wennerberg: en studie i svensk Art Nouveau 1895-1909, Diss. Stockholm : Univ.,Stockholm, 1971, s. 90.
98
2015-10-20