Arne Jacobsen, golvlampor, 1 par, 1958

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ARNE JACOBSEN, golvlampor, 1 par, Louis Poulsen för SAS Royal hotell, Köpenhamn 1958, grafitgrått emaljerat stål, skärmar i textil, höjd 184 cm, smärre slitage
PROVENIENS
SAS Royal hotell, Köpenhamn
HISTORIK
Dessa armaturer är i originalskick från SAS hotellet med den mycket ovanliga färgen som i Danmark kallas för brun, samma färg som användes på andra tidiga Jacobsen armaturer.
LITTERATUR
Arne Jacobsen, Thau, Carsten, Arne Jacobsen, 2. opl., Arkitektens Forl., København, 1998, sid. 434,436, 438, 439.

123

2015-10-20