Axel Kargel, Landsvägen
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AXEL KARGEL
1896-1971
Landsvägen
Signerad A. Kargel. Olja på duk fäst på pannå, 29,5 x 26,5 cm.
Sannolikt utförd på 1940-talet
PROVENIENS
Privat samling, Borgholm, Öland (troligen sedan 1950-60-talen)
därefter i arv till nuvarande ägare
318
2015-10-21