Axel Olson, Halmstad-Berlin-Paris
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
AXEL OLSON
1899-1986
Halmstad-Berlin-Paris
Signerad Axel Olson. Blyerts och färgkrita på papper, 22 x 22 cm.
Utförd 1984
Boken "Halmstad-Berlin-Paris" utgiven av Stiftelsen Halmstadgruppen och tryckt av Civilen i juni 1984 medföljer
(onumrerad bibliofilupplaga signerad av bröderna Axel och Erik Olson)
PROVENIENS
Stig Brandt, AB Civilen, Halmstad.
Stig Brandt var verksam som tryckare i Halmstad, och tryckte flertalet böcker om Halmstadgruppen och han var personlig vän med gruppens medlemmar
LITTERATUR
Viveca Bosson: Halmstad-Berlin-Paris. Målar-resa genom 20-talet, Stiftelsen Halmstadgruppen 1984, omslagsbilden
337
2015-10-21