Axel Olson, Reflex
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
70 000-90 000 SEK
AXEL OLSON
1899-1986
Reflex
Signerad och daterad Axel O -32. Olja på duk fäst på pannå av papp, 24 x 25,5 cm.
Originalram
PROVENIENS
Tidigare i 1:e maskiningenjör Egon Östlunds samling, Borås
Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, våren 2010, katalognr 947
Privatsamling, Stockholm (inropad på ovanstående auktion)
UTSTÄLLD
Halmstadgruppen, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1939, katalognr 265
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, del 3, Göteborg 1942, omnämnd sid 141, samling 165
Folke Holmér (red): Halmstadgruppen, 1947, avbildad bild 30
541
2015-10-21