Barbro Nilsson,"Krabban, grå", matta, MMF

Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BARBRO NILSSON, "Krabban, grå", matta, AB Märta Måås-Fjetterström, formgiven 1947, flossa, signerad BN AB MMF, 264 x 189 cm, fläckar, smärre slitage
LITTERATUR
Jämför Tyra Lundgren, Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, bild s. 51.

155

2015-10-20