Bo Fjaestad, stolar 4 st., Arvika

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

BO FJAESTAD, stolar, 4 st., Arvika 1930-40-tal, betsad furu, höjd 82 cm, förstärkta ryggar, slitage
HISTORIK
Modellen såldes av Arvika Konsthantverk som grundades av Bo Fjaestad.
LITTERATUR
Mer om Arvika Konsthanverk, Bergström, Hans, Föreningen Arvika konsthantverk: Sveriges äldsta konsthantverkskooperativ, Arvika konsthantverk c., Arvika, 1997, s. 40-41.

25

2015-10-20