Bo Fjaestad, stolar 6 st., Arvika

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

BO FJAESTAD, stolar 6 st., Arvika, 1930-40-tal, syrabetsad furu, höjd 85 cm, smärre slitage
PROVENIENS
Arvika Östra kyrkas prästgård
HISTORIK
Stolarna har ärvts inom familjen sedan prosten i Arvika Östra kyrka köpt de till prästgården. Gustaf och Maja Fjaestad bodde grannar med gamla prästgården i Arvika en tid och Gustaf fick ställa ut sina målningar på pastorsexpeditionen. Sonen Bo Fjaestad (1906-1991) var då aktiv inom Arvika Konsthantverk som möbelarkitekt och hans möbler valdes ut till prästgården. Bo Fjaestad son till Gustaf och Maja Fjaestad var möbelarkitekt och bildhuggare och medgrundare av Arvika Konsthantverk. Arvika Östra kyrka, ritaded av Ivar Tengbom 1911 men inreddes med nära samarbeta med Rackstadkolonin.
LITTERATUR
Mer om Arvika Konsthanverk, Bergström, Hans, Föreningen Arvika konsthantverk: Sveriges äldsta konsthantverkskooperativ, Arvika konsthantverk c., Arvika, 1997, s. 40-41.

24

2015-10-20