Bo von Zweigbergk, Stadsmotiv
Klubbat för:
70000 SEK
Utropspris
70 000-90 000 SEK
BO VON ZWEIGBERGK
1897-1940
Stadsmotiv
Signerad och daterad Bosse 21. Akvarell på papper, 27 x 20 cm.
.
Bo von Zweigbergks målningar från 1920-talet förknippas med en dynamisk och stram kubism, en sorts futurism byggd på rytmiska kontraster, starkt påverkad av Gösta Adrian-Nilsson. Man kan även ana kubisten John Stens ande sväva över Zweigbergks staffli. Målningarna domineras av klara färgtoner, som i den aktuella målningen där den nyponröda färgen dominerar. Konstnären nådde sina starkaste personliga effekter med de puristiska stadsbilderna, en dekorativ förenklad stilisering i Den nya saklighetens anda, vilka kan ses som föregångare till 1930-talspuristerna. Man kan där nämna konstnärer som Torsten Jovinge, Wilhelm Wik och Helge Linden. Konstskribenten Gotthard Johansson skrev om Zweigbergks måleri: "En raffinerad arrangör av asketiskt förenklade stilleben och interiörer i tunna och ytterst finstämda toner".
327
2015-10-21