Bror Hjorth, Dans i det gröna
Klubbat för:
200000 SEK
Utropspris
250 000-300 000 SEK
BROR HJORTH
1894-1968
Dans i det gröna
Signerad Bror Hjorth. Bemålad relief i skuret trä med av konstnären egenhändigt förgylld ram, 29 x 33 cm.
Utförd 1923
Med dedikation på baksidan: "Till Ester och Anders Aronson från tillgivne Bror Hjorth"
PROVENIENS
Författare Stina Aronson
Fru Ingegärd Lundahl-Olsson
Bukowski Auktioner, Moderna, våren 2010, katalognr 114
LITTERATUR
Bror Hjorth, Mitt liv i konsten, 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1923, sidan 194
421
2015-10-21