Bror Hjorth, Månsken - Flickan och sjömannen
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
175 000-200 000 SEK
BROR HJORTH
1894-1968
Månsken - Flickan och sjömannen
Signerad Bror Hjorth. Akvarell på papper, 16 x 20 cm.
.
När Bror Hjorth för första gången begav sig ut i världen för att lära konst gick resan till Köpenhamn. Men staden visade sig dessvärre inte från sin bästa sida - vädret var bedrövligt, språket obegripligt och undervisningen beklaglig - allt gick honom fel och detta första äventyr blev sålunda ett mindre lyckat sådant. Men så lockade Paris, staden där allting hände, och trots viss nervositet inför hur ett nytt risktagande skulle te sig fann han sig snart tillrätta och har själv sagt att "Mitt egentliga liv, det med konsten, började vid ankomsten till Paris 1921."
.
Här väntade en spännande och utvecklande tid sökandes efter konstens väsen under några år. Inledningsvis studerade han skulptur hos Bourdelle men fann samtidigt fascination för många andra konstnärer han kom i kontakt med. Såväl mästarna på Louvren men också samtidens storheter som Léger, Picasso, Soutine och Rousseau. Den som kanske kom att betyda allra mest var Paul Gauguin vars konst han beskrivit som en uppenbarelse, särskilt fascinerades han av de senare årens motiv från Tahiti: "Klarheten och det primitiva i det ändå så raffinerade måleriet. Jag kände längtan efter denna främmande värld som han flytt till."
.
Så kom det sig att också skulptören Bror Hjorth till slut också började måla. Och mitt i det sprudlande livet i Paris där han trivdes så väl fann han också sin egen exotiska värld. Men inte var det den franska världen - det var i hemlandet, i det svenskaste svenska - det som fanns inuti honom själv, som skulle utgöra utgångspunkten i hans framtida konstnärliga utövningar.
.
Karakteriseringar som individualist, primitivist, naivist och särling är ord som ofta förenas med beskrivningar av Bror Hjorths konstnärskap. En konstnär som i sin uppriktighet, såväl i sin person som i sina konstverks uttryck, alltid valde att gå sin egen väg och aldrig accepterade att placeras i något särskilt fack.
540
2015-10-21