Bror Marklund, Gestalt i storm

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BROR MARKLUND
1907-1977
Gestalt i storm
Signerad och numrerad BM 1/3. Patinerad brons, höjd 36, längd 46 cm.
PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.
LITTERATUR
Eugen Wretholm: Bror Marklund, SAK publ. LXXXII 1973, sidan 104ff

332

2015-10-21