Carl Malmsten, "Redet", fåtöljer 1 par
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Redet", fåtöljer 1 par, O.H. Sjögren, stoppad sits klädd i kretong, brickmärkta Möbel komponerad av Carl Malmsten AB O.H. Sjögren Tranås, höjd 83 cm, smärre slitage
HISTORIK
Denna variant av modell "Redet" tillverkades enlig OH Sjögren i endast 30 exemplar. Auktionens möbler visades på en Möbelmässa i Sverige under 1900-talets andra hälft som unik utställningsmöbel och har ägts av samma familj sedan dess.
1
2015-10-20