Carl Malmsten, "Redet", soffa

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Redet", soffa, O.H. Sjögren, stoppad sits klädd i kretong, brickmärkt Möbel komponerad av Carl Malmsten AB O.H. Sjögren Tranås, höjd 83 cm, smärre slitage
HISTORIK
Denna variant av modell "Redet" tillverkades enlig OH Sjögren endast i 30 exemplar. Auktionens möbler visades på en Möbelmässa i Sverige under 1900-talets andra hälft som unik utställningsmöbel och har ägts av samma familj sedan dess.

2

2015-10-20