Carl Otto Hultén, Den röde väktaren

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CARL OTTO HULTÉN
1916-2015
Den röde väktaren
Signerad och daterad CO Hultén -76. Olja på duk, 100 x 80,5 cm.
PROVENIENS
Artur Lundkvists samling - gåva från konstnären efter att han författat SAK:s publikation
UTSTÄLLD
CO Hultén: Vandra och förvandla, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1978-79, katalognr 356
CO Hultén: Drömmar ur bladens händer, Malmö Konsthall 1982
LITTERATUR
Artur Lundkvist: CO Hultén - fågelsyner och urskogshot, SAK publikation 92, 1983, omnämnd och avbildad sidan 135-136 (fel måttangivelse)
Malmö Konsthall: CO Hultén, Arbeten 1937-1982, utställningskatalog 1982, avbildad på sidan 129, (fel måttangivelse)

523

2015-10-21