JERRY HELLSTRÖM, stolar, 4 st., 1960-tal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
JERRY HELLSTRÖM, stolar, 4 st., 1960-tal, stomme i bok, ryggen med lötad konstruktion, sits i vinrött skinn, höjd 76 cm, sitsarna med skador, slitage
PROVENIENS
Restaurang Aurora i Gamla Stan, Stockholm.
HISTORIK
Stolarna tillverkades hos Klaessons möbelfabrik i Fjugesta i en begränsad upplaga.
147
2015-10-20