Edvin Öhrström,, vas, Orrefors 1944, Edvin
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1944, Edvin, invärmd dekor av flickansikte och hand i brunt mot orange fond, signerad Orrefors Sweden 1944 Edvin nr 18 E. Öhrström, höjd 14,5 cm, mindre nagg på fotringen, mindre spricka i mellanfånget
PROVENIENS
Birgitta Crafoord Collection
HISTORIK
Edvin Öhrström formgav 1944 vaser, skålar och flakonger av arielämnen, s.k. Edvinglas. Man utgår från arielämnet, det vill säga en post med flera glasskikt där man sandblästrat fram
dekoren, därefter värms arielämnet upp och formas. Man kom att tillverka 111 Edvinglas mellan åren 1944 och 1949. Auktionens Edvinglas är tillverkat det första året.
268
2015-10-20