Einar Jolin, Tatiana i gul aftonklänning
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Tatiana i gul aftonklänning
Signerad och daterad Jolin 1951. Olja på duk, 180 x 80 cm.
Porträttet föreställer Einar Jolins hustru, operasångerskan Tatiana Angelini (1923-2006), född grevinna Scheremetiew.
PROVENIENS
Konstnären Einar Jolins samling
UTSTÄLLD
Jolin - Nerman, katalog nr 224, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1957, katalognr 182 (titel: "Tatiana i guldklädning")
529
2015-10-21