Einar Nerman, Väntan

Einar Nerman, Väntan
Einar Nerman, Väntan
Einar Nerman, Väntan
Einar Nerman, Väntan
Einar Nerman, Väntan
Einar Nerman, Väntan

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

EINAR NERMAN
1883-1983
Väntan - Isaac Grünewald och Einar Jolin i Paris 1909
Signerad och daterad Einar Nerman 69-09. Olja på pannå, 60 x 73 cm.
Motivet utfört i flera versioner, varav en finns i samlingarna på Göteborgs konstmuseum
LITTERATUR
Einar Nerman: Bland vackra barn och fula gubbar, Stockholm 1929, jämför bild av första versionen sidan 3461
Per I. Gedin: Isaac Grünewald - modernist och människa, 2015, jämför bild av första versionen sidan 34
.
När Einar Nerman kom till Paris på hösten 1909 hade vännerna Isaac Grünewald och Einar Jolin redan varit där ett par veckor. De hyrde en liten ateljé i Montparnasse som var byggd av överblivet material från olika världsutställningar och egentligen lämnade det mesta att önska. Det var kallt och dragigt och några möbler hade de inte råd med - snart flyttade Jolin därför till ett pensionat eftersom hans ekonomi för stunden var godare än Isaacs. Men Isaac var, om någon, en överlevare och ansåg sig själv bo i den flottaste ateljén i hela Paris. När Nerman så anlände til konstens huvudstad och stod utan nattrum öppnade Grünewald naturligtvis sin dörr. Om den smått chockerande upplevelsen i Isaacs "palats" minns Nerman:
.
"Paläet hade fyra väggar, men tre av dessa jämte taket var av glas. Det var, som sagt, i november, och hade vi inte haft en kamin mitt i ateljén, från vilken ett krokigt rör förde värmen ut i det fria, hade vi väl legat där som isbitar på morgonkulan. Nå, vi delade troget allt som fanns i 'säng och madrassväg', och jag minns hur jag själv, insvept i en hästfilt och min resulster, med sportmössan neddragen över öronen låg i kaminens närhet på själva glovet. Inte sov jag mycket den natten."
.
Naturligtvis var minnet bestående och förevigades.

319

2015-10-21