Endre Nemes, Förvånad pelikan

Endre Nemes, Förvånad pelikan
Endre Nemes, Förvånad pelikan
Endre Nemes, Förvånad pelikan
Endre Nemes, Förvånad pelikan
Endre Nemes, Förvånad pelikan
Endre Nemes, Förvånad pelikan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ENDRE NEMES
1909-1985
Förvånad pelikan
Signerad och daterad Endre Nemes 1974/7. Collage och tempera på papper, 29,3 x 20,5 cm.
PROVENIENS
Lena Nemes (konstnärens dotter)
Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, hösten 2012, katalognr 289 (avbildad i färg på helsida i katalogen)
LITTERATUR
Jan-Gunnar Sjölin: Endre Nemes, del 1, Arcana 1996, No 287

416

2015-10-21