Endre Nemes, Homo Volans

Endre Nemes, Homo Volans
Endre Nemes, Homo Volans
Endre Nemes, Homo Volans
Endre Nemes, Homo Volans
Endre Nemes, Homo Volans
Endre Nemes, Homo Volans

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

250 000-300 000 SEK

ENDRE NEMES
1909-1985
Homo Volans
Signerad och daterad Endre Nemes 1968-70. Akryl och olja på duk, 160 x 200 cm.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, specialauktion, hösten 1999, katalognr 64
UTSTÄLLD
Kunstnernes Hus, Oslo 1969
Lunds Konsthall, 1969
Eric Grate - Endre Nemes, Valdstejnska Jizdárna, Národni Galerie, Prag 1971
The Tel Aviv Museum, Helena Rubinstein Pavilion, 1972
Retrospektiv utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1972, katalognr 574
Göteborgs Konstmuseum 1973, katalognr 503
Västerås Konstmuseum 1973, katalognr 74
Nemes Endre festömüvész, Szépmüvészeti Múzeum, Budapest 1973, katalognr 62
Bilder, Zeichnungen, Akvarelle, Collagen, Bochum Museum, 1974
Izlozba slika i grafika, Paviljon Cvijeta Zuzoric, Belgrad 1978
Endre Nemes, målningar, bildvävnader, collage, grafik, Konstakademien, Stockholm 1979, katalognr 227.
LITTERATUR
Jan Gunnar Sjölin: Endre Nemes, del 1, Arcana, Lund 1989, nr 338, detaljbild på omslaget

554

2015-10-21