Endre Nemes, Studie till oväntat möte
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
ENDRE NEMES
1909-1985
Studie till oväntat möte
Signerad Endre Nemes. Tempera på pannå av papp, 60 x 41,5 cm.
Utförd 1944
På baksidan märkt M319
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Endre Nemes, specialauktion, hösten 1999, katalognr 208
UTSTÄLLD
Retrospektiv utställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1972, katalognr 242
Endre Nemes, målningar, bildvävnader, collage, grafik, Konstakademien, Stockholm 1979, katalognr 110
415
2015-10-21