Endre Nemes, Urbild
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ENDRE NEMES
1909-1985
Urbild
Signerad och daterad Endre Nemes -63. Blandteknik på duk, 160 x 130 cm.
UTSTÄLLD
Akvareller - gouacher - krita, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 253, 1963
Konstnärshuset, Stockholm 1965
Drian Galleries, London 1965
Andrej Nemes. Obrazy a kresby, Mánes, Prag 1966
Andrej Nemes. Obrazy a kresby, Slovenská Národná Galeria, Bratislava 1966
507
2015-10-21