Erik Jönsson, Gamla hus - Joigny
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ERIK JÖNSSON
1893-1950
Gamla hus - Joigny
Signerad och daterad E. Jönsson 1922. Olja på pannå, 35 x 26,5 cm.
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2006, katalognr 915
.
Erik Jönsson tillhörde den skara konstnärer som efter att gränserna öppnades efter första världskrigets slut begav sig ner till kontinenten. Efter en tid i Köpenhamn for han via England vidare till Paris där han 1920 blev elev till André Lhote. I Frankrike skulle han tillbringa nästan ett helt decennium innan han återvände till hemlandet. Hans fasta punkt var Paris men somrarna tillbringades i olika orter på den franska landsbygden.
.
Erik Jönssons måleri präglades under tjugotalets början av olika influenser som med hans pensel sammanfogades till en koloristisk och kompositionsmässigt finstämd harmoni. Från sin danska mentor Johan Rodhe tog han med sig den dunkla färghållningen med de röda och gröna grundackorden, hos Lhote anammade han de tekniskt skickligt uppbyggda kubistiska landskapen. I Paris vid samma tidpunkt fanns också landsmannen Otte Sköld, konstnären bakom Den nya sakligheten. Till denna stil anslöt sig Jönsson under en kortare period varifrån auktionens målningar härrör. Vi ser här hur Jönsson, i Skölds anda, inspirerats av den franska huvudstadens effektfulla arkitektur, byggnader och hustak och med ett särpräglat perspektiv skildrar vardagens skönhet.
316
2015-10-21