Esaias Thorén, Det röda trädet
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
ESAIAS THORÉN
1901-1981
Det röda trädet
Signerad E. Thorén. Olja på duk, 46 x 54 cm.
PROVENIENS
Filmproducent Olle Nordemar, Stockholm
USTÄLLD
Norrköping Konstmuseum 1986, katalognr 83
Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 378
349
2015-10-21