Esaias Thorén, Ny vår

Esaias Thorén, Ny vår
Esaias Thorén, Ny vår

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ESAIAS THORÉN
1901-1981
Ny vår
Signerad och daterad E. Thorén 1940. Olja på duk, 91,5 x 73 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, moderna + contemporary & design, hösten 2006, katalognr 32
Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2012, katalognr 9
UTSTÄLLD
Halmstadgruppen 60 år, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1989, katalognr 406

555

2015-10-21