Estrid Ericson, spegel, Svenskt Tenn 1953
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ESTRID ERICSON, spegel, Svenskt Tenn, Stockholm 1953, tenn med reliefdekor, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn C9, 39,5 x 39,5 cm
PROVENIENS
Inköpt 1954-55 i Caracas Venezuela via ambassadör Carl-Robert Borgenstierna.
Ambassadör Borgenstierna var sändebud till Venezuela i mitten av 1950-talet. Borgenstierna arrangerade 1954 en stor utställning med det mest exklusiva svenska konsthantverket. Utställningen presenterades i den då helt nybyggda byggnaden Torre Polar i Caracas. På utställningen visades möbler och konsthantverk från firma Svenskt Tenn, silver från Borgila, glas och keramik från företag som Orrefors, Kosta, Rörstrand m.fl. Auktionens spegel visades på utställningen och köptes av nuvarande ägare efter utställningen.
45
2015-10-20