Fåtöljer, 1 par, 1930-tal
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, 1930-tal, stoppad sits klädd i blå sammet, sockel fanérad i björk, höjd 69 cm, smärre slitage
HISTORIK
Modellen är av en artikulerad rationell och kubistisk modell som ofta associeras med den Centraleuropeiska modernismens estetik. Uno Åhrén och Björn Trägårdh för Firma Svensk Tenn var några av de svenska formgivare som anammade den strama estetiken i stoppmöbler.
88
2015-10-20