Folke Andréasson, Vid badstranden

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

FOLKE ANDRÉASSON
1902-1948
Vid badstranden
Signerad Folke Andréasson. Olja på pannå, 41 x 33 cm.
.
Folke Andréasson antogs 1920 som elev vid Valands konstskola i Göteborg där han studerade måleri för Tor Bjurström fram till 1925. Han var god vän med bland andra Ragnar Sandberg och de tillbringade 1936 en hel sommar tillsammans och målade mycket vid Kyrkesund på västkusten.
.
1937-1938 vistades han i Frankrike för att studera måleri och den franska konsten. Han utvecklade en egen personlig stilform med underbart sammansatta färger. Han hade sin första separatutställning i Göteborg 1932, vilken följdes av utställningar i Karlstad, Stockholm och Malmö. Dessutom deltog han i flera samlingsutställningar bland annat vandringsutställningen Västsvenskt måleri 1937 och Göteborgsmåleri på Liljevalchs i Stockholm 1947.
.
Folke Andreasson blev en färglyriker med en helt egen färgskala som vittnar om stor kunskap och känsla för färgen. Han lät färgen spela den viktigaste rollen i målningarna. Han var verkligen en av de stora företrädarna för Göteborgskoloristerna och för vad allt som de stod för. Han avled alldeles för tidigt 1948 endast 46 år gammal.
.
Folke Andréasson är representerad bland annat vid Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Värmlands museum samt Institut Tessin i Paris.

469

2015-10-21