Gilbert A. Wartrous, golvlampa, 1950-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GILBERT WARTROUS, golvarmatur, 1950-tal, Bergboms Malmö, lackad stålstomme i grönt med mässingsdetaljer, höjd ca 130 cm, smärre slitage, senare bemålning
HISTORIK
Ursprungligen formgiven 1951 för Heifetz Mfg. Co., New York, NY. Modellen är representerad i MoMAs, New York, samlingar.

6

2015-10-20