Gösta Sandels, Motiv från Palma de Mallorca
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
GÖSTA SANDELS
1887-1919
Motiv från Palma de Mallorca
Signerad och daterad Sandels 1919. Akvarell på papper, 28 x 22 cm.
Förstudie till oljemålningen Från Palma de Mallorca, Conrad Pineus samling, Göteborg
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna, hösten 2010, auktion 557, katalognr 15
LITTERATUR
Konstrevy 1944, häfte 5-6, avbildad i färg på omslagets framsida
Gertrud Serner: Gösta Sandels, Stockholm 1947, jämför oljemålning sidan 89
Under sommaren 1919 vistades Gösta Sandels och hans hustru Elaine på Mallorca. Sandels fann här med stor förtjusning inspiration i de pittoreska omgivningarna och den vackra befolkningen. Den sköna stadens omgivningar lämpades väl som kuliss och befolkades av de karaktärsfulla kvinnorna iklädda sina imponerande klädedräkter, huvudbonader, sjalar, halmhattar och de långa flätorna längsmed ryggarna - allt detta sköna förevigades i varma och klara kulörer. Paret hade sedan tidigare bestämt sig för att tillbringa vinterhalvåret på fastlandet. Resan gick via Málaga där fru Sandels oturligt nog blev sjuk och sängliggande några dagar. På hotellrummet under dessa dagar skapade Sandels en rad strålande akvareller från tiden på Mallorca efter sina medförda skisser, däribland auktionens motiv som är en variant av en större oljemålning som senare kom att ingå i Dispaschör Conrad M. Pineus samling i Göteborg.
545
2015-10-21