Hilding Linnqvist, Vinterlandskap
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HILDING LINNQVIST
1891-1984
Vinterlandskap
Monogramsignerad. Olja på duk, 74,5 x 93 cm.
Utförd omkring 1941
Motiv från konstnärens balkong till ateljén vid Bastugatan 21 i Stockholm. Jämför med målningen Trädgård i snö i samlingarna på Moderna Museet (NM 3974)
454
2015-10-21