Hilding Linnqvist, Vinterlandskap

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HILDING LINNQVIST
1891-1984
Vinterlandskap
Monogramsignerad. Olja på duk, 74,5 x 93 cm.
Utförd omkring 1941
Motiv från konstnärens balkong till ateljén vid Bastugatan 21 i Stockholm. Jämför med målningen Trädgård i snö i samlingarna på Moderna Museet (NM 3974)

454

2015-10-21