Isaac Grünewald, La Blonde

Isaac Grünewald, La Blonde
Isaac Grünewald, La Blonde
Isaac Grünewald, La Blonde
Isaac Grünewald, La Blonde
Isaac Grünewald, La Blonde
Isaac Grünewald, La Blonde

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
La Blonde
Signerad Grünewald. Olja på duk, 50 x 61 cm.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Moderna + Contemporary & Design, våren 2000, katalognr 90
UTSTÄLLD
Sigrid Hjertén, Isaac och Iván Grünewald, Göteborgs Konstförening 1935, katalognr 13
Isaac Grünewald, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1934
Isaac Grünewald - målningar 1904-44, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1944
Det sjungande trädet, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1989
Det sjungande trädet, Norrköpings konstmuseum 1990
Det sjungande trädet, Borås Konstmuseum 1990
.
Målningen föreställer furstinnan Margareta zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg, född grevinna d'Otrante, Elghammar

405

2015-10-21