Isaac Grünewald, Rue José de Barras
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
250 000-300 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Rue Joseph-Bara
Signerad Grünewald. Olja på duk, 54 x 65 cm.
Utförd 1923
PROVENIENS
Grosshandlare Theodor Woelfer, Malmö
LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 245, samling 371
Utsikt från familjen Grünewald-Hjerténs våning i Paris
På rue Joseph Bara, bodde i nr 3 under åren 1913-14 konstnären Jules Pascin. Joseph Bara var en revolutionär trumslagarpojke som fann en tidig död.
347
2015-10-21