Isaac Grünewald, Sydländskt sommarlandskap

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Sydländskt sommarlandskap
Signerad Grünewald. Olja på pannå, 37 x 46 cm.
PROVENIENS
Grosshandlare Wilhelm Josephson, Stockholm (1927),
hans son grosshandlaren och konstsamlaren John Josephson, Villa Josephson, Stockholm (efter 1927),
hans son direktör Wilhelm Josephson, Stockholm (efter 1940)
Bukowski Auktioner, Moderna, auktion 410, hösten 1979, katalognr 44
Gunvor och Arne Johnsons samling, Stockholm

334

2015-10-21