Jacques Doucet, La pendule à Salomon
Klubbat för:
45000 SEK
Utropspris
70 000-80 000 SEK
JACQUES DOUCET
Frankrike 1924-1994
La pendule à Salomon
Signerad doucet. Olja på duk, 150 x 150 cm.
Signed. Oil on canvas.
PROVENIENS
Galerie GKM, Malmö
UTSTÄLLD
FIAC, Paris 1989
Sollentunamässan 1990
LITTERATUR
Catalogue raisonné de l'oeuvre peint de Jacques Doucet, nr 1678, avbildad i färg
Revue Cimiaise, 1989, avbildad i artikel om Jacques Doucets måleri
432
2015-10-21