Joan Miró, Le prophète encerclé
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JOAN MIRO
Spanien 1893-1983
Le Prophète Encerclé
Signerad och numrerad Miró 28/75. Etsning och akvatint tryckt i färger, 1965, editerad av Maeght, Paris, 68 x 53 cm, bladstorlek 90 x 63 cm.
Signed and numbered. Etching and aquatint printed in colours on Arches, 1965. Light stained, areas of pale discolouration, printers crease, handling marks.
LITTERATUR
Dupin 396
359
2015-10-21