Josef Frank, "Flora", byrå, Svenskt Tenn 1950-tal
Klubbat för:
210000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
JOSEF FRANK, "Flora", byrå, Svenskt Tenn, ca 1954, modellnummer 1050, mahogny, tre lådor, tapetserad med planscher ur C.A.M. Lindmans Nordens flora, draghandtag av mässing, höjd 75,5, 132 x 43,5 cm, gulnade planscher, skador
PROVENIENS
Inköpt 1954-55 i Caracas Venezuela via ambassadör Carl-Robert Borgenstierna.
Ambassadör Borgenstierna var sändebud till Venezuela i mitten av 1950-talet. Borgenstierna arrangerade 1954 en stor utställning med det mest exklusiva svenska konsthantverket. Utställningen presenterades i den då helt nybyggda byggnaden Torre Polar i Caracas. På utställningen visades möbler och konsthantverk från firma Svenskt Tenn, silver från Borgila, glas och keramik från företag som Orrefors, Kosta, Rörstrand m.fl. Auktionens byrå visades på utställningen och köptes av nuvarande ägare efter utställningen.
HISTORIK
Sommaren 1930 gör Estrid Ericsom och poeten Bo Bergman en utflykt till Linnés Hammarby. Estrid får upp ögonen för Linnés idé att tapetsera sina sovrumsväggar med floratryck. Det inspirerar henne till att ordna sin egen sovalkov på liknande sätt. I Wien vid samma tid hade Frank klätt linneskåp med blommiga chintzer och kretonger. Deras samarbete i sluteta av 1930-talet resulterar bl.a. i en "Florabyrå" med 45 planscher tagna ur Lindmans svenska flora. Franks medverkan kommer fram i det tunna listverket runt trycken, i kulfötternas markerade hals och i de numeriskt enkla proportionerna.
LITTERATUR
Jämför Monica Boman (red), Josef Frank inredning, Millesgården 1994, s. 32.
LITTERATUR
Jämför Kristina Wängberg-Eriksson och Jan Christer Eriksson, Josef Frank Möbelformgivare, Carlssons bokförlag, Stockholm 2014, K 65
46
2015-10-20