Judith Johansson," Kavelbäck", matta, rölakan
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, "Kavelbäck", matta, Atelje JJ, Knäred, rölakan, formgiven 1960-70-tal, vävd på 1960-70-talet av Birgitta Helgesson, signerad JJ samt B, 262 x 200 cm
HISTORIK
Mattan är uppvävd i endast två kända exemplar.
Judiths inspiration till mattan beskriver hon enligt följande: "En badvik vid Vättern i solig försommargrönska."
173
2015-10-20