Judith Johansson, "Björkhult", matta, rölakan
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, "Björkhult", matta, Atelje JJ, Knäred, rölakan, formgiven 1964, uppvävd 1965-66, signerad JJ, 285 x 220 cm, fläckar
PROVENIENS
Judith Johansson. Mattan "Björkhult" vävdes till Judiths 50-årsdag och fick paradplatsen i Judith och Johans hem, där den låg under matsalsbordet i många år.
HISTORIK
Judiths inspiration till mattan beskriver hon enligt följande: "En knäredsby, där granar tränger samman odlade tegar och björkdungar."
Lägg innan hela stycket!
Judith och John Johansson grundade sin vävateljé i Knäred, Halland 1938. Judith som var både väverska och formgivare ledde arbetet. Hon ritade alla skisserna till mattorna. Inspirationen till de flesta mattorna fann Judith i naturen och på resor. Hennes känsla för färger var något ut över det vanliga. Ett kännetecken för hennes röllakansmattor var att varje färg innehåller chatteringar. Detta innebär att varje färg innehåller flera nyanser av samma kulör, vilket ger den slutgiltiga färgen ett djup och gör den mer levande. Judith gav alla mattor ett namn, så som tex. Glas, Spise Hall, Brittsommar mfl. Judiths mattor vävdes framförallt i teknikerna röllakan och flossa. Andra tekniker som halv/reliefflossa och trasmattor förekom också, men betydligt mer sällan. Judith´s mattor såldes bl a på NK i Stockholm, Ferdinand Lundqvist i Göteborg och Carl Malmsten i Stockholm. Under framför allt 1950-talet tillverkades flertalet mattor till flera svenska ambassader, kyrkor och till institutioner.
Judith vann genom åren flera utmärkelser för sina mattor. Hon finns representerad i ett 80-tal kyrkor runt om i Sverige. Mattorna signerades J eller JJ. Ibland förekommer även väverskans signatur.
168
2015-10-20