Judith Johansson, "Eko", matta, rölakan
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, "Eko", matta, Atelje JJ, Knäred, rölakan, formgiven tidigt 1970-tal, vävd av Elsa Ekholm, signerad JJ samt EE, 267 x 197 cm
HISTORIK
Endast vävd i 2 exemplar
HISTORIK
Judiths inspiration till mattan beskriver hon enligt följande: "Lek med takdropp i en vattensamling."
174
2015-10-20