Karl Lindeberg, bordslampa, Kosta
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
KARL LINDEBERG, bordslampa, Kosta, överfång i orange med etsad dekor av rosor mot matterad och grön fond, bronsmontering med reliefdekor av trollsländor, signerad på kupa och fot KL Kosta, höjd 58 cm, mindre nagg runt mynning och fot
HISTORIK
Denna modell med rosor i färgskalan grönt och orange formgavs till Baltiska utställningen i Malmö 1914.
LITTERATUR
Jämför Svenskt Jugendglas Överfångsglas 1898 - 1918, Nationalmuseum Stockholm 1980, nr. 91
263
2015-10-20