Leander Engström, Italienskt landskap - Arnofloden

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

400 000-500 000 SEK

LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Italienskt landskap - Arnofloden vid Compiobbi
Olja på duk, 70 x 84 cm.
Troligen utförd 1922
Intyg från konstnärens sondotter Nina Maria Leander Engström medföljer
PROVENIENS
Tidigare i författare och poeten Bertil Malmbergs samling
UTSTÄLLD
Avtryck Matisse, Fahlnaes Konsthandel, Göteborg 2013, katalognr 19
LITTERATUR
Dag Widman, Hans Olof Boström, Åke Fant: Leander Engström, jämför plansch 73 och 77
.
Efter första världskrigets slut begav sig Leander Engström i sällskap med konstnärskollegan Einar Jolin till sydligare breddgrader. Siktet var inställt på Italien och här kom Leander Engström att förälska sig i det böljande landskapet. Resan gjorde ett så betydande intryck på Engström att han till nyåret 1921 bestämde sig för att tillsammans med sin familj flytta till Florens och slå sig ner vid en sluttning, strax utanför staden, i det närliggande Settignano. Den spektakulära utsikten över det toscanska landskapet gav konstnären ny skaparkraft.
.
I och med flytten till Italien kom Leander Engströms måleri att förändras och utvecklas. Huvudsakligen koncentrerades motiven till landskapet. Familjen umgicks flitigt med konstnären Arvid Fougstedt och hans familj, även de bosatta på den italienska landsbygden, i byn Corbignano. Engström influerades av Fougstedts måleri och utvecklade ett allt mer detaljrikt måleri som så småningom skulle resultera i den nya sakligheten. Under månaderna i Italien studerade Engström med stor fascination den italienska konsten under 1300-1400-talen, från tiden före renässansen. Särskilt influerades och inspirerades han av konstnärer som Giotto, Pietro och Ambrogio Lorenzetti samt Taddeo Gaddi, vilka hade gestaltat figurer och landskap utan att vara störda av påträngande naturtrogna ideal och där landskapet utgör en fri rytmisk sammanställning av konstnärens egna intryck av naturen.
.
Åke Fant beskriver Engströms måleri i sin monografi från 1986: "Leander Engströms italienska måleri är strängt geometriskt uppbyggt. Arkitektoniska element i hans målningar är starkt stiliserade och landskapets böjda linjer är underordnade helhetskompositionen. Därigenom får de en ytmässig karaktär som understryks av färgernas ytmässiga plan. Blått är inte längre ensamt dominerande. Gröna, ockra och röda klanger i rena fält spelar en minst lika stor roll. De stiliserade figurerna är underordnade kompositionens helhet. Genom dessa komponenter uppstår en monumental verkan i bilderna."
.
I den aktuella målningen målar Engström det kuperade toscanska landskapets skönhet vid Compiobbi. I den medvetet monumentala kompositionen skildrar konstnären Arnofloden som flyter fram bland olivlundar och bondgårdar. Himlen spricker upp och solens strålar belyser flodbanken i målningens vänstra del. Bildens djupverkan stegras genom kontrasten mellan de ljusa och mörka partierna.

492

2015-10-21